Spor Sonrası Ne Yapmak Lazım?

Kilo vermek veya fit olmayı geçtim, sağlıklı olmak, sağlıklı yaşlanmak için mutlaka spor yapmamız gerektiğini biliyoruz değil mi?

Spordan sonra ne yapıyorsunuz peki? Ya benim gibi akşam iş çıkışı spor yapıp sonra duş alıp koltuğa, yatağa atıyorsunuz kendinizi ya da sabah erken sporunuzu tamamlayıp duş alıp işlerinize koşturuyorsunuz. Kaynaklarım diyor ki hangisini yaparsanız yapın, yapalım, mutlaka yanlış yaptığımız bir şeyler var…

Sağlıklı bir spor rutini oluşturmak, yapılan sporun faydalı olması için oldukça önemli. Özellikle kilo vermeye çalışıyorsak sürecin başarısını etkileyen kritik faktörlerden olduğu söyleniyor. Ben de şu an hala kilo verme aşamasında olduğumdan ve sürekli spor yaptığımdan ötürü bu yaptığımız söylenen yanlışları araştırdım. İşte 5 önemli davranış:

1.Sağlıklı bir vücut için spor sonrası doğru beslenme çok önemli. Çoğu uzman, spor sonrası doğru miktarda karbonhidrat ve protein kombinasyonuyla beslenmek gerektiğini, bu şekilde sporda kaybedilen besinlerin vücuda geri kazandırılacağını belirtiyor. Peki genelde ne yapılıyor? Doğru beslenmeden yapılan ekstra spor vücuda, kaslara zarar veriyor üstelik kilo kaybı da olmuyor. Asla fazla değil, doğru beslenmek önemli. Yani karbonhidrat ve protein dedik diye spor salonundan çıkıp hambugerciye gitmek yerine süt içilebilir, tam buğday ekmekli ufak bir yağsız tost tüketilebilir gibi.

2.Spor sonrası mutlaka stretching dediğimiz esneme hareketlerini yapmak gerekiyor. Daha önce bir spor salonu tecrübesi olanlar esneme hareketlerinin nasıl iyi geldiğini gayet de iyi bilir. Spor sonrası kaslarımız sıcakken esneme hareketleri yapmak çok daha kolay ve faydalı oluyor.

Yürüyüş sonrası kaslarımızı mutlaka esnetmek ve uzatmak gerekiyor mesela. Sağlıklı kaslar, incinmelerin önüne geçmek, spor sonrası kas ağrısı yaşamamak adına esneme hareketleri çok önemli. Yani ne yapıyoruz kendimizi duşa atmadan önce bir esniyoruz. 10-15 dakika kendinize zaman ayırın ve vücudunuzu esnetin, pişman olmayacaksınız.

3.Spordan sonra hemen yatmak ve dinlenmek mi? Hepimiz bunu yapıyoruz değil mi? İşte en büyük hata. Spor sonrası dinleme gerekli. Ancak vücudu 2 sebepten bir süre daha aktif tutmakta fayda var. Birinci sebep dinlenmeye geçmeden önce biraz daha hareket etmek eklemleri daha formda tutuyor, ikinci sebep de kalori yakmaya başlayan vücut bir süre daha kalori yakmaya devam ediyor. Yani ne yapıyoruz evde spor yapıp yapıp hop yatmıyoruz, veya spordan gelip kendimizi koltuğa bırakmıyoruz. En azından bir yarım saat ev için takılmakta sorun olacağını sanmıyorum :) Boşaltılması gereken bulaşık makinesi veya asılması gereken çamaşırlar hep var değil mi? Bu arada spordan sonra giyilen kıyafet de davranışlarımıza yansıyormuş. Pijama giyen yatışa geçiyor yani…

4.Sporun size kendinizi nasıl hissettirdiğini bir yere not alın. Duygularınızı, hislerinizi yazmaktan çekinmeyin. Bu çalışma sonrasında canınız spor yapmak istemediğinde, çok üzgün olduğunuzda ve spor yapmak istemediğinizde size motivasyon etkisi yapacak ve spor yapmaya devam etmenize yardımcı olacak. Spor yapıp stresi, üzüntüsü, sıkıntısı geçmeyene birisini söyleyin lütfen. Kötü dönemlerden geçen kişiler için bile bir rahatlama, bir stres atma yönetimidir spor. Beyninizi bir yere kanalize edersiniz ve sporunuzu yaparsınız. Kendinizi zorlar ve sonrasında hem kendiniz için çok iyi bir şey yapmış olmanın hem de sporu aksatmamış olmanın mutluluğu ile güzel bir gece geçirirsiniz. Sporda ne yaptığınızı, spor boyunca neler düşündüğünüzü, spor sonrası neler hissettiğinizi yazın.

5.Ve unutmadan…Spordan sonra ne yapacağınızı planlayın. Bu genel olarak sabah spor yapanlar için. İşe gidenleri de ayrı tutuyorum. Spordan sonra kendinizi mükellef bir kahvaltı sofrasında bulmayın lütfen.Share this post

Instagram


Pinterest'te tatlidiyet.com adlı kullanıcının Düşük Kalorili panosunu takip edin.