Sizi daha verimli kılacak sabah ritüelleri!

Siz de benim gibi haftada minimum 40 saat çalışıyor musunuz? Üstelik bir de başarısız zaman yönetimi, sosyal medyada zaman geçirme ve diğer dikkat dağıtıcı şeylerle aslında bu zaman uzayabiliyor. Çünkü iş bitmiyor değil mi?

İş bitmez çalışırım kaça kadar sürerse sürdün diyorsanız diyecek bir şey yok. Ama yok efendim iş saatleri içinde çalışır, kalan zamanımı kendime ayırırım diyorsanız işte sizi gün içinde daha verimli kılacak sabah ritüelleri:

  1. Sabah kalktığınızda önce 1-2 bardak su için ki iç organlarımız kendine gelsin! Sonrasında 7 dakika egzersiz yapın. Sabah koşturmasında 10 dakika elzem olabilir, hele ki İstanbul’da yaşıyorsanız. 5 dakika da kendinize gelmeniz için çok kısa. 7 iyidir iyidir. 7 dakikada 12 hareketle kendinize gelebilir, enerjinizi toplayabilirsiniz. Hadi siz 5 farklı hareket yapın ama yapın.

  2. Kahvaltı en önemli öğün demek artık çok standart. Zaten özellikle diyet yapıyorsanız kahvaltı bir şart. Yapmıyorsanız da hepimizin yaptığı gibi yoldan bir sandviç almak veya iş yerine süt ve mısır gevreği, müsli götürmek zor olmamalı. Hafta sonundan alışverişinizi yapın, Pazartesi sabah da yanınızda götürün. Veya veya, iş yerinize yakın kahvaltı veren, tost yapan çalışan cüzdanına uygun yerler illaki vardır. Buna da mı üşeniyorsunuz? Diyecek söz bulamıyorum. Yeterki şu nasıl yapıldığı, kim yaptığı belli olmayan pis poğaçaları tüketmeyin…

  3. Bir detoks içecekleridir pardon juice diyorlar, gidiyor. Bir 3 dakika ayırıp sabah kendinize yeşil detoks (green juice) içeceği hazırlayabilirsiniz. 1 yeşil elma, avuç dolusu ıspanak, 1 portakal, 1 muz, ½ salatalık, su, buz ve belki biraz keten tohumunu atın blendıra, olsun size sağlıklı, vitaminli ve lezzetli bir içecek. Bu içeceği kahvaltı yerine de tüketebilirsiniz. Kahvaltı hazırlamaktan kısa sürecektir, eğer önceden toplu yıkama yaparsanız sabah blendırda çevirmek ne kadar sürebilir ki? Deneyin, iyi hissedeceksiniz.

  4. Akşama bitirdiğinizde, başardığınızda kendinizi iyi hissedeceğiniz 3 ana konu belirleyin ve gün içinde üzerine gidin. Dün akşamki eşinizin, arkadaşınızın ‘günün nasıldı?’ sorusuna verdiğiniz yanıtlardan yeni günde nelere yoğunlaşacağınız ve akşama hangi işlerin üzerini çizeceğiniz az çok belli olur. İşleriniz farklı departmanlara veya ekiplere bağlı ise de kendi yapacaklarınızı tamamlayın öyle bekleyin. Ertelemeyin! Benim uykum kaçıyor şahsen o nedenle iş üzerini çizmek günlük rutinlerimden…bu arada umuyorum ki herkesin bir yapılacaklar listesi var değil mi?  Beyaz yakalının temel yaşama göstergelerinden hani…

  5. Takviminizi sabahtan kapatın ve planlarınıza sadık kalın. İşlerinizi yapacağınız süre, toplantılarınız, yemek süreniz ve özel bir proje için kafa yormanız, sessizce konsantre bir şekilde çalışmanız gerekiyorsa hepsini takviminize girin ve sizi rahatsız etmelerine izin vermeyin. Mümkünse sessiz bir köşeye veya boş bir toplantı odasına da çekilebilirsiniz. Maksat işi bitirmek. Veya kulaklığınızı takıp konsantre olmanıza yardımcı olacak bir müzik açın. Yaşasın Spotify! Çalışma sürenizden ofis dedikoduları ile kaçırmak isteyenlere de işiniz olduğunu ve bitirmeniz gerektiğini söyleyin  Onların işi olmayabilir ama sizin varsa?

  6. Ve öğle yemeğinden sonra 15 dakika kadar kendinize zaman ayırın. Bilgisayarınızı kapatın, telefonunuzu da. Yapabiliyorsanız meditasyon, yapamıyorsanız yürüyüşe çıkmak, bir kahve alıp dışarı çıkıp oturmak bile iyi gelecektir. Sonra işinizin başına dönmek sizin elinizde :)

İsterseniz çantamı aldım çıktım demek de biz çalışanlar için her zaman en güzel insiyatif öyle değil mi? :)Share this post

Instagram


Pinterest'te tatlidiyet.com adlı kullanıcının Düşük Kalorili panosunu takip edin.