Şeker Detoksu

Hayatınızdan Şekeri Çıkardığınızda Karşılacağınız 5 Değişiklik

Bu yazıda fotoğraf az ve tatlı resmi yok. Çünkü tatlı yemeyin derken tatlı resmi paylaşmak ironik olurdu :) Baya düz bir yazı okuyacaksınız. Hadi başlayalım!

Meyveler de dahil olmak üzere yediğimiz, içtiğimiz ne kadar çok şeyde şeker var değil mi? Üstelik kendinden şekerli gıdalar hariç bir de ekstra tükettiğimiz pastaları, kurabiyeleri, sütlü-şerbetli tatlıları veya çaya kahveye attığımız şekeri düşünelim…Bir fincan kahveye 2 şeker atsanız, günde 3 kahve içseniz toplamda sadece kahveden 6 şeker yemiş oluyorsunuz. Bu cümlede siz dedim çünkü ben çaydan kahveden şekeri kestiğimde yıllardan 1999’du. O zamanlar lise ikinci sınıfta ve son derecede şişmandım :) Üniversiteye hazırlanırken içilen çaylar, kahveler tüm gün sürüyor üstelik bir de benim gibi yatılı okuyanlarda. Akşam etüd, gece ders çalışmaları falan filan…Kendime ne yapmışım öyle gerçekten düşündükçe bir garip hislerdeyim.

‘Ay ben tatlı yemeden duramıyorum’ gibi cümleleri duyar gibiyim, gerçi sürekli de duyuyorum. Tatlı krizi geliyor, yedikçe yiyesimiz geliyor, canımız çekiyor, etrafımızdaki herkes tatlı yiyor. En ufağından bir parça çikolata yesek ne olur ki di mi? Hayır. Küçüğü, büyüğü, azı çoğu yok. Pazartesi ofiste hem baklava hem doğum günü pastası yendi mesela, ama ben diyetteyim yemedim hatta ortamdan bir süre için uzaklaştım :) Bu bir çözüm bu arada hem de etkili!

Tatlı isteklerine karşı meyveyi tarçınla yemek kurtarıyor. Ama meyve de önemli. Glisemik Indeksi düşük meyveler tercih etmek lazım. Elma muza göre daha iyi mesela. Glisemik indeks ile ilgili yazılarım için linkleri tıklayın lütfen :)

Glisemik İndeks Nedir?

Glisemik İndeksi Neler Etkiler

Gıdaların Glisemik İndeks Değerleri

O kan şekeri bir kere zıplamaya görsün. Çıktığı gibi yere çakılıyor sonra gelsin miğde kazınmaları, ‘şekerim düştü tatlı bir şey yemem lazım’ cümleleri. Yememek lazım. Özellikle diyet yapılıyorsa. Eğer sağlıklı kilonuzdasınız ve forma girmek bir dert değilse sizin için, arada yiyebilirsiniz de. Herhalde hayattan tatlıları komple çıkarmak bir kabus gibi geliyordur şimdi ben de ne kadar dayanırım bilmiyorum ama bildiğim bir şey varsa o da yediğim zaman yediğime değecek tatlıları yemek. En sevdiğiniz tatlıyı veya en iyi marka çikolatayı veya sevdiğiniz tatlıyı en güzel yapan yeri belirleyin ve sadece orada o tatlıyı, ya da bulduğunuzda sadece o çikolatayı yiyin. Kabak tatlısını seviyorsunuz diye her gittiğiniz yerde kabak tatlısı yenmez. Bazen öyle oluyorki beğenmeseniz bile sipariş verip önünüze geldiğinde bir bakmışsınız hepsini yemişsiniz değil mi? İşte aynen böyle oluyor. O beğenmediğiniz tatlıyı, pastayı neden yediniz acaba? Beğenmemiştiniz? Beğenmediyseniz bırakın. En güzeli dediğim gibi hiç yememek. Ama arada yemek istiyorum diyorsanız da o zaman size önerim, en güzelini yemek, en lezzetlisini yemek üzerine. Ayıptır söylemesi benim tatlım net. En güzeli hem uzakta hem de az gittiğim bir yerde yapılıyor.

Neyse konumuza dönersek, temelde bu yazı hayatımızdan şekeri komple çıkarmamız sonucu karşılacağımız 5 büyük değişiklikten bahsediyor. Meyve gibi kendinden, doğal şekerli gıdaları da minimuma indirmek gerek tabi. En azından ayarlı yemek lazım. Bakalım bu değişiklikler nelermiş?

  1. Enerjimiz yükselecek! Fiziksel enerji önemli. Yorgun veya uykusuz olabiliriz ve üstelik çok çalışmamız gereken, sabahlamamız gereken bir zaman her zaman karşımıza gelecek. Böyle durumlarda bir çoğumuz kendimize ödül gibi, enerji almak için tatlıya veya enerji içeceklerine sarılıyoruz değil mi? Şekersiz bir yaşamda normalden çok daha fazla enerjik olacağımız garanti. Aldığımız tüm şeker, vücudun enerji depolarını korumak üzere vücudun enerji harcama becerisini bloke ediyor. Üstelik vücudumuza şeker almadığımızda da kan şekerinin zıplayıp düşmesinden ötürü kaynaklanan öğleden sonra çöküşleri bir tarih olacak.

  2. Kilomuz sabitlenecek! Şekerli yiyecekler daha fazla şekerli yiyecekler istemenize neden olur. Burada şekerin doğal halinden bahsedilmiyor. Şekeri aldığımız gıdalar ya yüksek oranda yağlı ya da yüksek karbonhidratlı, işlenmiş ve daha bir çok zararlı birleşenden oluşuyor. Şeker detoksu uyguladığımızda vücudumuz şeker haricinde de ekstra kalori almamış olacak, iştahımızı kontrol edebilecek ve dolayısıyla kilo verebileceğiz.

  3. Bağırsaklarımız daha iyi çalışacak! Eğer vücudumuza bir günde nasıl beslenmek istediğini sorsaydık bolca lif ama çok az miktarda sindirimi zor besinler derdi. Bu şekilde beslendiğimizde vücudumuz besinleri daha kolay işleyebilecek ve bağırsaklarımız da o kadar zorlanmayacak ve daha iyi çalışabilecek.

  4. Tatlı krizlerimiz sona erecek! Tatlı, şekerli gıdalar yedikçe tatlı isteği gelmesinden çokça bahsettim yukarıda. Kan şekerini zıplatıp zıplatıp yere çakmanın bir anlamı yok. Yemedikçe canımız da istemeyecek.

  5. Cildimiz daha sağlıklı görünecek. Tatlı yani şekerli gıdalar cildimize zarar veriyor ve akne oluşumlarına yol açıyor. Şeker tüketimini kesenler ciltlerinin düzeldiğini belirtmiş. Deneyip görmek şart oldu. Cildimizde sivilce ve akne oluşmayacak, cildimiz sağlıkla parlayacak dendiğinde akan sular durur.

Peki bunca etkisinden sonra şeker detoksuna başlamaya ve hayatınızdan şekeri çıkarmaya hazır mısınız?

Hadi şekere 'hayır' diyelim!

Ne kadar şekere, tatlıya bağımlıysanız biran önce bırakmakta fayda var. Hatta hemen! Ne kadar çabuk bırakırsanız etkilerini o kadar hızlı göreceksiniz. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi günlük alınan kalorinin %5’den azının şekerli gıdalardan gelmesi. Hatta eskiden %10 olarak belirttikleri oranı %5’e indirmişler.

Öncelikle şeker detoksuna yavaş yavaş başlamayı da öneren yazılar var. Günlük rutinde yiyip içtiklerini gözden geçirerek başlayabilirsiniz. Benim yukarıda yaptığım gibi şekerli çay, kahve içiyorsanız mesela, önce günlük aldığınız miktarı hesaplayın. İşte o zaman önünüzü ve aslında vücudunuza ne kadar zarar verdiğinizi daha net göreceksiniz. Normalde sağlıklı bir beslenme rutini oluşturmak 3 haftalık bir süre alacak. Sonunda zaten kendiniz vücudunuzdaki farkı gördükçe canınız da istemeyecek.Share this post

Instagram


Pinterest'te tatlidiyet.com adlı kullanıcının Düşük Kalorili panosunu takip edin.