Sabahları İlk İş 1 Bardak Limonlu Ilık Su

Öncelikle baslikta bahsi geçen sabahları limonlu su içmekle başlayalım. Gün içinde de tüketmeniz faydalı olacaktır. Ancak tansiyon düşürmesi açısından da bol bol da tüketmeyin, herşeyin bir ayarı var :) Kadınların normalde tansiyonları daha düşük olur, sabah-akşam 1 litre falan içmek sıkıntı yaratabilir.

Neyse, sabahları uyandığımızda ılık ve limonlu su içmenin sağlık açısından birçok faydası olduğu söylenegelir. Uzun zamandır da ayurveda etkisi yarattığı biliniyor. Ayurveda nedir derseniz, ayur yaşam, veda bilgi demekmiş. Bu iki kelimenin birleşimi olan Ayurveda ise her birimizin kendine özel sağlıklı ve uzun bir hayat için yaşam tarzını duzenlemesi, şekillendirmesi demek oluyor. Ayurveda insanı beden, zihin ve ruh olmak üzere bir bütün olarak ele alıyor. Eğer bütünlük bozulursa da zaten hastalıklar geliyor ve yerleşiyor. Ayurveda insanın kendisiyle barışık olması olarak da düşünülebilir.

Konumuza dönersek, gelelim fasulyenin faydalarına pardon sabah kalkar kalmaz bir bardak ılık ve limonlu su içmenin faydalarına:

  1. Sadece sıcak su bile sindirime yardımcı olurken, ayrica limonlu su karaciğeri canlandırıyor ve temizliyor.

  1. Bağışıklık sistemini destekliyor. Narenciyeler C vitamini açısından zengin. C vitamini de soğuk algınlıkları ve hastalıklar için birebir.

  2. Vücudu alkali hale getirir. Bir alkali su, alkali diyettir gidiyor. Vücudu alkali hale getirmek çok önemli. Vücudun ph dengesi bozuksa hastalıkları misafir bekler gibi bekliyorsunuz demektir. Limon asitli gibi görünse de fazlasıyla alkali etkisi ve dolayısıyla vücudun ph dengesini sağlamaya yardımcı. Eğer diyetiniz özellikle et, peynir gibi protein ağırlıklı misal dukan gibi bir diyet veya alkol tüketiyorsanız önemli.

  3. Detoks için birebir. Limonlu su doğal diüretik yani idrar sökücü etkiye sahip. Yani toksinleri vücudunuzdan atar ve karaciğerinize yardımcı oluyor.

  4. Enerji vericidir. Sabahlar uyanmak için tükettiğimiz o en sert kahveler yerine tereddüt etmeden limonlu içmek, içmeye başlamak gerekiyor. Eğer sabahları limonlu su içmeye başlarsanız kahve içmekten kurtulabilirsiniz. Kadınlar için kahve içmekten kurtulmak aslında büyük bir kazanç. Selülit yapıyor bayanlar! Link ver!

  5. Cildinizi güzelleştirir, tabi ki hem detoks etkisi ile toksinleri atan, hem ph dengesi sağlanan, alkali olan vücutta cilt de kendine gelecektir. C vitamini içeriği de cilde çok faydalı olan bir diğer özelliği.

  6. Bağırsak sağlığınız açısından da faydalı, güçlü bir antibakteriyel.

  1. Soğuk algınlığına iyi geliyor. Ayrıca ağrıları azaltır, diz bölgesindeki ağrılar için faydalı.

  2. Limonlu suyun spordan, antremandan sonra içilmesi de vücudun suyla birlikte kaybettiği tuzu geri kazanmasına yardımcı.

evinizin dışında limonlu su veya cola içmemek…

Peki ya cafe ve restaurantlarda istediğimiz limonlu su, soda ve kola gibi içecekler? Şimdi okuduğum yazıyı bulamıyorum çok üzgünüm ama, hatırladığım kadarıyla aktarıyım.
Yapılan bir araştırma, tabiki Türkiye’de değil, sonucu denek olarak 40 farklı cafe ve restauranttan alınan, içinde limon olan içeceklerde, limonun üstünden bulaşan … bakterisi bulunmuş.

Yazıyı bulur bulmaz bu bölümü editleyeceğim daha bilimsel olması açısından ama, sorgulamaya gerek yok.

Çoğu yerde yediğimiz salatalar, yeşillikler bile doğru düzgün yıkanmazken, sodanın veya kolanın içine atılmasını istediğimiz limonun yıkanıp dilimlenmesini beklemek hata. Ben artık dışarıda içine limon atılmış içecekleri içmeye tövbeliyim. Siz kendiniz karar verin.Share this post

Instagram


Pinterest'te tatlidiyet.com adlı kullanıcının Düşük Kalorili panosunu takip edin.