Nikel Alerjisi Nedir Yahu?

Açıkçası hiçbir fikrim yoktu.

Tek bildiğim süslenmek istediğimde taktığım bijuteri takılar kulaklarımı kaşındırıyor, kemer taktığımda ise göbüşümün üzerinde pütürcüklenmeler olduyordu.

Ellerimde hatta bazen, misal bir süredir, ayaklarımda çıkan yaraları ben gluten intoleransım var diye çıkıyorlar zannediyordum. Hatta buraya da yazmışımdır muhtemelen. Yaramazlık yapıyorum tabi aralarda, sonuçta çölyak hastası değilim bazen kendime hakim olamadığım oluyor ve ben kötü besleniyorum. Glutenle ilgisi yok mu var tabiki ama daha kötüsü geliyor bekleyin.

En son elimden ayağıma sıçrayan bir yara oluşumu ve ellerimin parçalanma derecesine gelmesiyle soluğu dermatologda aldım. Kendisinden pek hazzettmediğim için burada ondan bahsetmeyeceğim.

Mantar testi vs standart klişeler uygulandı, ben diyorum ki bunlar bende hep oluyor. Mantar olsa 20 senedir mantar beni kaplardı falan filan...Kadın en son demez mi nikel alerjisi testi yaptırdın mı?

Hayır yaptırmadım. Çünkü bunu en son söyleyen dermatolog beni yolmaya çalışıyor diye düşünmüştüm hem o zaman param da yoktu. Neyse kadın diyor ki, nikel alerjisi çıkarsa yandın falan. Ben de diyorum hala 'bu neyin kafasını yaşıyor, sanki takı takmaya bayılıyorum falan?' Neyse konuşuyor o, ben bir kulağımla onu diğer kulağımla iç sesimi dinliyorum çünkü çok konuşuyor şu an da mesela, bana o yazdırıyor bunları. Neyse kendimi bildim bileli doktorlara pek güvenmem, dedim ben bunu bir araştırayım zaten 2 tane beyaz mavi, 60lardan kalma görüntülü ilaç, dermovat falan vereceksin, ver gideyim...

Sadede gelelim neymiş bu nikel alerjisi arkadaş ya...

Şimdi burada sadece içinde nikel olan şeyleri yazarak konuyu kapatıyorum ve kendimle barışmaya gidiyorum. Bir insan bu kadar herşeye karşı hassas, toleranssız olamaz. Görseniz de öyle ince, kırılgan bişi de değilim ama demekki metabolizma hassas.

Evet gelelim içinde nikel olan şeylere.

kapı kolu
bozuk para
sahte takılar
ayakkabı, terlik tokası, gözlük çerçevesi,
çatal kaşık takımları... yani hem ömür boyu süren hem de pek kaçınmanın mümkün olmadığı bir alerji.

Peki bunun bu blogla ne alakası var?

Yediklerinize, temas ettiğiniz gıdalara da dikkat gerekiyormuş.

Soğan, sarımsak, kakao, çikolata, kayısı, mercimek, fındık, badem, konserve gıdalar, hazır çay, ıspanak yüksek nikel içerenler. E zaten kakao veya çikolata bizim neyimize...Sabahları çesme suyu içmeyin de yazıyor bir kaynakta, içen var mı bilmem.

Daha az nikel içeren gıdalar ise hayatı baya bir ızdıraba dönüştüren cinsten. İşte burada dermatolog ne demek istiyor anlıyoruz. Domates! Bira, kırmızı şarap, ceviz, kırmızı turp, bezelye, pırasa, hurma, incir, ananas, kuru erik falan böyle gidiyor...

Domates diyor...Ben gidip intihar ediyorum. Domatessiz yaşayamam.

Sağlıcakla kalın, elinizde kolunuzda pütürcük su kabarcıkları oluyor, sonra bıçakla kesilmiş gibi deriniz açılıyor ve sürekli kaşınıyorsanız sizde de nikel alerjisi olabilir.

Kadınlarda daha çok oluyormuş, bişi var gibi küçücükkenden kulaklarımızı dandiri küpelerle deldiriyoruz ya, ondan.

Kızı olanlar da bir nebze dikkat eder belki.Share this post

Instagram


Pinterest'te tatlidiyet.com adlı kullanıcının Düşük Kalorili panosunu takip edin.