Aspartamın Zararları

Kola diye bir gerçek var hayatımızda...İçmeden duramıyoruz değil mi? Diyeti var, 0 kalorilisi var, çeşit çeşit, boy boy...Sonradan bir de aromalı sodalar, buzlu çaylar falan farklı farklı içeçekler çıktı. Çaya splenda atılıyor falan...Bunların hepsinde yapay tatlandırıcı yani aspartam var. Bugünkü konumuz aspartam üzerine, teaser vereyim kendisi tam anlamıyla bir zehir!

Aspartam tehlike saçıyor

Aspartamın zararları daha önce defalarca kanıtlanmış ve FDA (Amerika Gıda ve İlaç Birliği) tarafından 2 defa yasaklanmış olmasına rağmen hala kullanımı serbest. İlginç...Bir dönemin başkanı Ronald Regan'a kadar gidiyor konu...FDA ise son derece şüpheli bir kurum zaten 2008'de uzun zamandır başvuru aldıkları hiçbir madde için doğru düzgün araştırma yapmadıklarını da açıklamışlar...Neyse bir şekilde aspartam'ın zararlı olmadığı yönünde oy kullanacak kişi sayısını arttırarak (çok şaşırtıcı değil mi özellikle bizim ülkemiz için) güvenli kararı çıkmış ve yıllardır da kullanımda...

Peki aspartam neler yapıyor, ne zararları var? Korkmayın, okuyun. Mesele öğrenmek ve uzak durabilmek...

Öncelikle bilgi: Aspartam deneyleri hayvanlar üzerinde yapıldığında deney hayvanları ölüyor. Bu zaten korkunç gerçek.

Tatlandırıcılı içeceklerin normal şekerden daha 'sağlıklı' gösterilmesiyle tamamen ters olarak insanlara fazla fazla olumsuz etkisi var.

Nörolojik etkileri saymakla bitmez. En bilineni başağrısı özellikle migren. Yolun sonu ise ölüm bu arada...Lenfomaya, parkinsona, depresyona dahi sebep oluyor. Ayrıca kilo alımını da tetikliyor. Burada aspartamlı içeceklerin diyet veya daha sağlıklı olduğunun sürekli söylendiğini hatırlayalım..Şimdi ise son okuduklarımızı tekrarlayalım. Baş ağrısı, böbrek yetmezliği, ölüm...Şeker hastalarının tüketmesi önerilmiyor, gebeyken hele bebeğin zeka gelişimi için asla tüketilmemeli.

Aspartamın Zararları? Acı gerçekler...

Aspastam %40 oranında aspartic asitten, %50 oranında fenilalanin ve %10 oranında metanol denen bir tip alkolden oluşuyor. Bizi zaten bu bileşenler mahvediyor! Fenilalanin beyin fizyolojisini olumsuz etkiliyor, aspartamdan alınan metanol ise insanlar için oldukça tehlikeli çünkü tüm vücuda yayılarak susuz kalmasına ve ölüme sebep olabiliyor.

Washington Universitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre aspartam ile beyin tümörleri arasında ciddi bir bağlantı var.

Beyin Tümörü Araştırmaları

Günde iki veya daha fazla aspartamlı diyet içecek tüketen 60.000 kadın üzerinde yapılan yeni bir araştırma ortaya koyuyor ki bu kadınlarda kalp hastalıkları %50 oranında artıyor. Bu bilgi de böbrek yetmezliği, nörolojik bozukluk, lenfoma, astım, multipl akleroz, beyin tümörü, beyin kanseri ve diğer kanser türleri gibi aspartamın neden olabileceği hastalıklar listelerine eklenmiş.

Özetle tatlandırıcılar, diyet içecekler, aspartam içeren her türlü gıda ki bunların başında kola geliyor, zehir ya!

Ben kola içmeden duramıyorum gibi cümleler de malesef artık bahane olamaz, kafein nedeniyle kola zaten bağımlılık da yapıyor. Bir şekilde kurtulmak lazım. Uzun yaşamak için, geride sevdiklerimizi bırakmamak için...

Aspartamdan net şekilde etkilendiğinizi anlamak için veya eğer farklı semptomlarınız var ise iki üç hafta kadar tatlandırıcı içeren her türlü gıda veya içecek tüketimini bırakın. Bakalım neler olacak?

Son olarak diyetisyenlere 'kola içebilir miyim' diye sorduğunuzda 'günde 1 tane içebilirsin' diyorlar ya o da bizim karşılarındaki ezikliğimizden oluyor sanıyorum. Tiryaki gibi sorunca ve muhtemelen aldığımız cevap olumsuz olsa diğer diyetisyenler veriyor diye sorgulayacağımız için yanaşmıyorlar içme demeye...Ah ne yazık...

Bu koşullar altında hala yasaklanmamış aspartamlı ürünleri tüketmeye devam etmeyi düşünenlere saygılarımı iletiyorum, sonuçta herşey bir seçim değil mi?Share this post

Instagram


Pinterest'te tatlidiyet.com adlı kullanıcının Düşük Kalorili panosunu takip edin.