Hayır Diyebilme Marifeti

Aslında buraya beslenme ve diyet üzerine Hayır diyebimek için yazacakken kavramın ne kadar geniş olduğunu farkettim. Ve hem buraya hem de yazar olarak yer aldığım farklı bir platformda geniş kapsamlı yazmaya karar verdim.

Kimi zaman karşımızdaki kişileri hayal kırıklığına uğratmaktan veya zor durumda bırakmaktan korktuğumuz için, kimi zaman aradaki ilişkiye zarar vereceğini düşündüğümüz için. Bazen kendimizi kötü hissetmemek, bazen bencil atfedilmekten çekindiğimiz için gelen tüm taleplere, ricalara evet diyoruz. Sonra da mutsuz oluyoruz.

Neyse, hele bizde bir de saçma sapan bir ‘ayıp olur’ kültürü var ki. Ayıp diye bir şey yok. ‘O yemeği yemeyeceğim X teyze’ denebilir gayet de veya ‘oraya gitmek istemiyorum çünkü orayı sevmiyorum’ denebilir. ‘Haftasonu seni hava alanından alıp bırakamam canım’ denebilir. Ama yok…Yani var da herkesin başarılı olduğu bir konu değil maalesef.

Bir düşünün aslında, hayır demedikçe neler oluyor?

 • Hoşunuza gitmeyen bir yere gitmeye hayır diyemediğiniz için sevdiğiniz bir şeyi yapmayı kaçırıyor olabilirsiniz.
 • Sevmediğiniz bir işe veya tatminkar ama sizi esir eden bir maaşa hayır diyemediğiniz için hayallerinizi kaçırıyor olabilirsiniz.
 • Tadını sevmediğiniz yemeği zorla yediğiniz için pişman olabilirsiniz.
 • Gerçekten sizi tatmin etmeyen bir ilişkiden kopamadığınız için çok mutlu olacağınız bir ilişkiyi kaçırıyor olabilirsiniz.

O nedenle bakalım nasıl hayır diyecekmişiz?

Method 1: Önce yansıtın, farkına varın.

 1. Herşeyi yapamacağınızı kabul edin. Kendinize ayna tutun ve neyi sevip ne sevmediğinizi, neden hoşlanıp neden hoşlanmadığınızı, kimle ne yapmaktan mutlu, ne yapmaktan mutsuz olacağınızı keşfedin.
 2. Hayır dediğinizde ‘bencil’ olmadığınızın farkında olun. Hayır demeniz bencillik yapmak demek değildir. Zaten bencil olsanız hiç yardımcı olmak gibi bir düşünceniz ve ‘hayır’ dersem karşımdaki kırılır mı gibi bir düşünceniz olmaz. Eğer yapmak istemediğiniz bir şey için karşınızdaki kişi sizi bencillikle suçluyorsa asıl bencil olan kişi kendisi oluyor aslında. Bu konuda düşünmekte fayda var.
 3. Herkesi memnun edemezsiniz. Bunu kabul edin. Karşınızdaki kişiyi kıracağınızı düşünebilirsiniz. Evet diyerek, karşınızdaki kişinin sevgisini ve saygısını kazanacağınızı umuyor olabilirsiniz. Ancak aslında tam tersi. Siz her şeye evet diyen bir insansanız karşınızdaki kişilerden pek de saygı beklemeyin. Sonuçta siz her talebi ölçmeden tartmadan, kendinizi hiçe sayarak kabul eden bir kişisiniz. Ayrıca her şeye evet diyen bir kişiyseniz karşınızdaki kişiler tarafından çok daha fazla kapınız çalınacaktır.
 4. Kimseye borçlu olmadığınızın farkında olun. Kendinizi borçlu hissettiğiniz için kimseye evet demeyin.
 5. Evet veya Hayır’ların sonucunu iyi düşünün. Daha çok çalışmaya hayır diyorken, dışarıda keyifli bir aile ortamına evet diyor olabilirsiniz. Veya işgüzarlık yapan bir arkadaşınızla ızdırap gibi bir alışveriş turuna çıkmaktansa beraber keyifle vakit geçireceğiniz bir arkadaşınızla sohbet ediyor veya evde film izliyor olabilirsiniz. Hayır derken geniş düşünün, sonrasında kazanacaklarınız kendinizi daha az suçlu hissetmenizi de sağlar.
 6. Karşınızdaki kişiye hayır derken neden zorlandığınızı keşfedin. Size küsmesinden mi korkuyorsunuz? Karşınızdaki kişiye önem vermediğinizin düşünülmesinden mi korkuyorsunuz? Eğer böyle bir arkadaşlık/dostluk/aşk ilişkisi içindeyseniz zaten durum oldukça problematik demektir. Bir an önce o ilişkiden kendinizi sıyırmanız gerekiyor.
 7. Çevrenizin size evet dedirtmek için kullandığı taktikler var ise bunları farkedin. Hassas olduğunuz noktalardan gelip, sizi manipüle ederek sizden evet cevabını alıyor olabilirler. ‘Neden hayır diyemiyorum?’ dediğiniz olmuştur muhakkak. Bu aslında kötü bir şey. Size kendinizi bilinçli şekilde ‘suçlu’ hissettirmek bunların en başında gelir. Ayrıca ‘sızlanarak’ normalde olandan daha kötü bir durum içerisindeymiş gibi duygularınızı kullanabilirler. İltifatlar ve şımartma yoluyla pohpohlama yöntemiyle sizden evet yanıtı alabilirler. Zorbalık yaparak, agresiflik yaparak sizi güçsüz hissettirebilirler böylece yardımcı olma ihtiyacı karşılığında sorun çıkmaz algısı oluşturabilirler.
 8. Günlerin ve saatlerin sınırlı olduğunun farkında olun. Uyuduğunuz saatler haricinde sizin de kendinize vakit ayırmaya ihtiyacınız var.

Method 2: Mantıklı olun.

 1. Sakin bir ses tonu ile konuşarak ‘hayır’ demeye odaklanın :) Telefonda konuşuyor gibi, sesinizden duygularınız belli olmasın yoksa manipüle edilebilirsiniz.
 2. Kendinize güvendiğinizi gösteren bir vücut diliniz olsun. Göz temasından kaçınmayın. Korkuyor veya nazlanıyor gibi görünmemek için özellikle.
 3. Hayır dediğiniz için sürekli özür dileyip durmayın. Siz istemediniz ve hayır dediniz. O kadar basit.
 4. Neden hayır dediğinizi kısaca açıklayın. Detaya girmeye gerek yok sadece dürüst olun.
 5. Alternatif çözümler önerebilirsiniz. ‘Bu akşam partine gelemeyeceğim için üzgünüm, ders çalışmam lazım ancak Pazar sabahı kahvaltıya ne dersin?’ gibi…

Umarım faydalı olur hepimiz için :)Share this post

Instagram


Pinterest'te tatlidiyet.com adlı kullanıcının Düşük Kalorili panosunu takip edin.