Bitki Çayları İle Zayıflama

Yeni yılda hepimiz yeni başlangıçlar yapmak istiyoruz değil mi?

Özellikle bu dönemlerde yani sonbahar ve kış mevsim geçişlerinin etkisiyle mutsuz, huzursuz ve bir o kadar da abur cubura gömülüp kilo aldığımız ve yeni yıla girerken yaz aylarına çok az kaldığını farkettiğimizde…

Yılın bu döneminde kilo kontrolü konusunda farkındalıklar en üst seviyelerde oluyor. Herkes geçirilen kapalı ve soğuk günlerin etkisiyle aldığı kilolardan rahatsız ve biran önce çözüm bulmak için her yolu da mubah görenler var.

Antioksidan açısından güçlü çaylar ise tam da burada devreye girmeli. Ama bir çoğumuz sadece denk geldiğinde bitki çayları içiyoruz, hangi bitkinin ne faydası var çok da bilmiyoruz. Özellikle çalışan kadın durumları, sürekli bir kahve ve çaya yüklenme söz konusu. Özellikle ben bitki çayı içmeye vakit bulamıyorum kendimi fincan fincan kahveler, çaylar içerekten zehirliyorum :( Bu konuya bir çözüm bulamadım resmen, kahve içmezsem ayılamıyorum, konsantre olamıyorum. O bana uyandığım için bir ödül gibi. Zaten hayat zor :/

Neyse okuduğum bir kaynakta bazı bitki çaylarının kahveye oranla yağ yakımında %90 daha etkili olduğu yazıyor. Yeşil çay her zaman en öne çıkarılsa ve çıksa dahi kilo vermede çok daha etkili ve üstelik detoks, diş çürümesini engelleme gibi farklı etkileri olan çeşit çeşit bitki çayları mevcut.

Not: Detoks deniyor da detoks içerikli yazıma bir göz atın mutlaka, burada

Bitki çaylarını başlayalım incelemeye, neler bulduk bakalım?

  • Yıldız Anason Çayı: Sindirimi destekliyor. Mide bozukluğu, ishal ve mide bulantısına iyi geliyor. 10 dakika demlemek yeterli. İsterseniz tatlandırabilirsiniz.

  • Porangaba Çayı: Kilo kaybını destekler. Bu çayın bitkisi kahve çekirdeklerine benzer kırmızı çekirdekler üretiyor. Kuzey Amerika’da yetişen bitkiler Brezilya’ya da satılıyor. Porangaba çayı kafein ve potansyum içeriği ile Brezilya’da kilo verme iksiri olarak anılıyor. Kilo kaybına yardımcı, iştah kesici, üre atıcı, yağ hücrelerini ve selüliti azaltıcı etkisi olduğundan bahsediliyor. Önerilen doz her yemekten önce 1 poşet çay. Ancak bu çayı Türkiye’de aktarlar satmıyor galiba. Biraz araştırdığımda bulamadım. Bulan berigelsin :)

Porangabatea

  • Nane Çayı: İştah kontrolüne yardımcı olur. Sindirimi hızlandırır ve daha fazla kalori yakmanızı sağlar. İsterseniz bal ile tatlandırılabilir, sıcak veya soğuk içilebilir. Tazelik hissi de verir.

Nane Çayı

  • Beyaz Çay: Yağ yakımını tetikler. Beyaz çay hastalıklara karşı yeşil çaydan daha etkili bulunmuş. Beyaz çayın antibakteriyel, antifungal, antiviral özellikleri var. Yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engelleyip, mevcutların da yakımını tetikliyor. Diğer çaylara oranla daha uzun 7-10 dakika demleme süresi mevcut.

  • Yeşil Çay, bildiğimiz yeşil çay: Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi sağlar. Günde 70 kalori civarı yaktığı söyleniyor. Yapılan 17 klinik deney de glisemik indeks kontrolü ve kan şekeri kontrolü açısından da yeşil çayı öneriyor. 85 derece suda 2-3 dakika demlenmesini ve fazla miktarda sodyum florür içermesi nedeniyle organik yeşil çay tüketilmesi öneriliyor.

Detaylı bilgi için

  • Yerba Mate (Mate) Çayı: HDL yani iyi kolestrole destek verir. Kuzey Amerika’da yetişir ve yüzyıllardır tıbbi tedavide de kullanılıyor. Kanser tedavilerinde çare olarak kullanılıyormuş. Vücudumuzdaki bazı çok önemli antioksidan enzimleri harekete geçirdiği söyleniyor. Mate çayı içtiğinizde iyi kolestrol yani HDL nizi dengeleyen enzimler üretime geçiyor.

  • Gül Çayı: Kabızlığı önler. Çay tomurcukları ve taze gül yapraklarıyla karışıtırılarak yapılan çay insan vücuduna terapi gibi geliyor. Toksinlerden arındırması ve cilt güzelliği gibi faydalarının yanında içerdiği A, B3, C, D ve E vitaminleri ile hastalıklara karşı da koruyor. Kabızlığı önlüyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor. Taç yapraklarını akan suyun altında güzelce yıkayın ve 5 dakika kadar suda kaynatın. O şekilde tüketim önerilmiş.

  • Feiyan Çayı: Detoks ve iştah bastırıcı özelliği var. Sanırım yine Porangaba gibi Türkiye’de satılmıyor. Vücuttaki fazla yağın atılmasını, toksinlerin atılmasını sağlıyor, metabolizmayı güçlendiriyor, iştah bastırıyor.

Pu Erh Çayı

  • Pu Erh Çayı: Bir siyah çay çeşidi. Yine Türkiye’de mevcut. Çin’de yüzyıllardır medikal amaçlı kullanılıyor. Kan basıncını ve kolestrolü düşürür, sindirimi destekler, vücuttan toksinlerin atılmasına yani detoksa yardımcı olur.

  • Oolong Çayı: Bu çay Türkiye’de var :) Obeziyeti engellediği söyleniyor. Ben bunu kilo kaybına yardımcı olarak anlamak istiyorum. Yeşil çaydan çok daha etkili, %157 oranında daha fazla yağ yakımına yardımcı. Metabolizmayı hızlandırıyor, yağ yakımını arttırıyor, yağ emilimini engelleyerek vücuttan atıyor. Tip 2 diabet hastaları ve kalp hastaları için faydalı, yüksek tansiyonu dengeliyor. Cilde de iyi geliyor.Share this post

Instagram


Pinterest'te tatlidiyet.com adlı kullanıcının Düşük Kalorili panosunu takip edin.