Alkali Beslenme Nedir?

Merhaba

Bugün yine kişisel merakıma yenilip ama sizin de işinize yaracağını düşündüğüm bir konuyu, alkali beslenmeyi yazacağım.

Neymiş bu Alkali Beslenme? Aslında bu bir yazılar silsilesi olabilecek detayda bir konu ama biz başlayalım öğrendiğim her detayı yazıyor olacağım.

Aslında işin özeti şu, aldığımız besinlerin asidik veya alkali olmaları vücut hücrelerimizin asidik veya alkali değerlere yaklaşmasına sebep oluyor. Alkali hücreler iyi, asidik hücreler kötü.

Peki asidik hücrelerle asidik bir vücut kimyasına sahip olmak bizi nasıl etkiliyor diye bakarsak...

Asidik vücut sağlıksız vücut. Sanırım bunda hemfikiriz. Eğer vücudumuz normalden fazla asidik ise farklı hastalıklarla karşılaşabiliyoruz. Asidi nötralize edebilmek ve hatta dışarı atabilmek için, vücut organ ve kemiklerimizden mineralleri emiyor ve bundan dolayı mineral stoğumuz yani calsiyum, sodyum, potasyum ve magnezyum değerlerimiz hızla düşüyor. Ve bu da farklı problemlere yol açıyor.

Asidik vücutların karşılaştığı bazı sağlık problemlerine bakarsak,

  • Güçsüz bağışıklık sistemi
  • Vücutta laktik asit birikmesine bağlı olarak kas ağrıları ve halsizlik
  • Nefes problemleri, öksürük, nefes almada zorluk ve nefes darlığı
  • Osteoporoz, zayıf ve kırılgan kemil yapısı
  • Mesane ve böbrek enfeksiyonları
  • Yüksek kan basıncı
  • Kilo alımı, diyabet
  • Vücudun mantara yatkınlaşması, mantar enfeksiyonları
  • Aşırı ve kronik yağlanma gibi gibi...

alt

Aslında beslenme ve yaşam tarzı olarak sağlıklı beslenmeyi bir türlü benimseyemediğimiz için yukarıda saydığım hastalıklar veya belirtileri hepimiz yaşıyoruz. Kan tahlillerinde bilmemnemiz eksik çıkıyor diye ilac takviyeleri alıyoruz ve bu bir döngü haline geliyor. Yapmamız gereken şeyse ne kadar basit. Sağlıklı beslenmeyi hayatımıza yerleştirmemiz ve hayatımızı buna göre organize etmemiz gerekiyor. Genel olarak beslenme işini evde çözdüğümüzde zaten otomatik olarak sağlıklı besleniyor oluyoruz, bir kere en başta ne yediğimizi, içeriğini biliyor oluyoruz. Yağ miktarını kendimiz ayarlıyor, temizlik süreçlerini biliyor oluyoruz. Tabiki her zaman mümkün olmuyor bu.

Açıkçası ben Alkali beslenmeyi kilo verme amaçlı değil, sağlıklı olma amaçlı denemek isteyenlerdenim. Sağlıklı beslendikten sonra zaten kilo problemlerinin çözüleceğine inanıyorum eğer tabi aksi bir sağlık problemi yoksa. Çünkü vücuttaki mineral değerleri ve kan basıncı, şeker dengesi korunduktan sonra zaten vücut sadece alması gereken besin miktarı ile oldukça mutlu yaşayabiliyor. Biz dengeyi bozduktan sonra vücut napsın durumu yani...Biraz da asidik ve alkali besinlere bakalım, yanlış bilinen doğruları görelim.

Örnek, limon asitli diye asidik olmak zorunda değil, hatta asidik değil. Bu nedenle kendiniz asidik mi alkali mi tahmin edemezsiniz, bir google işi çözecektir eğer alkali beslenmeye kafayı takarsanız.

Peki neymiş bu asidik besinler, uzak durmak veya az tüketmek gerekenler?

Asidik besinler
İşte bu sizi çok şaşırtacak - kola, fanta vb asitli içecekler ve alkol, işlenmiş gıdalar, fast food ürünleri, patates, kümes hayvanları, kırmızı et, kuru yemişler, tüm şeker içeren yiyecek ve içecekler, kakao, yer fıstığı, ceviz, yapay tatlandırıcılar, kaju, beyaz pirinç, kara buğday, kahve, çiğ süt....

Alkali besinler
Limon,greyfurt,avakado çok alkali, yumurta, somon, lor peyniri, keçi-koyun sütü, peyniri, olmamiş muz, incir, siyah erik, üzüm pekmezi orta alkali, manda sütü, yoğurdu, ton balığı, hamsi, uskumru, karpuz, kayısı, çilek, böğürtlen, siyah üzüm, kuru siyah erik, salatalık, domates, brokoli, lahana, marul, tüm yeşillikler....

alt

Alkali olmayı nasıl sağlarız, ne yapmak lazım vb diğer detaylar için bir sonraki yazıda buluşmak üzere...

Ama önemli bir detay! ve yine çok şaşıracaksınız :)) BOL SU İÇİNShare this post

Instagram


Pinterest'te tatlidiyet.com adlı kullanıcının Düşük Kalorili panosunu takip edin.